WORKSHOP: TEKUTÁ PÁTEŘ

Jógová teorie a praxe – zdravé předklony, záklony, rotace 


Naše tělo je převážně VODA, TEKUTINA, chcete-li. Stejně tak naše PÁTEŘ. Se stále více sedavým způsobem života a se stále stejně nezdravými botami, s rezistencí, kterou se chráníme proti každodenním vnějším vlivům, klademe na svou páteř stále větší nároky, měli bychom se o ni o to více starat, ale neděláme to. Někdy ve víře, že nám to pomůže, zajdeme na jógu, a tam páteř začneme lámat a ohýbat do různých směrů, aniž bychom poslouchali, co nám říká. Naše jóga je taková, jaký je náš přístup. Buď bezcitná, nebo citlivá.
Naše páteř je obrovská zásobárna energie. Jak se cítí naše páteř, tak se cítíme my. Když je naše páteř měkká, pružná, průchodná, i my jsme flexibilní v jednání, otevření, soucitnější, přístupnější, energičtější, šťastnější a mladší. S biologickým věkem to má co dělat jen pramálo. Workshop pro všechny, kteří chtějí být mladí tělem i duchem nezávisle na čísle v občance.
Protože ani v józe není jedno, jak se zakláníme, předkláníme, rotujeme, ohýbáme, aneb když dva dělají totéž, není to totéž. 

Nově na tomto workshopu zakusíme také účinky zvukové terapie na naši páteř. 


Naše páteř je naší osou. Naším středem, středem našeho osobního vesmíru. Je naším spojením mezi zemí a nebem, místem, kde se potkává náš sever, jih, východ a západ. Symbolizuje spojení mezi světským a božským, materiálním a duchovním světem. Spodek páteře nás směruje k zemi, zatímco horní část páteře podpírá naši hlavu. Uvědomit si oba konce tohoto pilíře znamená umožnit spojení mezi námi a světem a podpořit hledání vnitřního klidu a rovnováhy. 


Na workshopu si ukážeme, jak zapojit v naší praxi ásán celou délku páteře, jak naši páteř osvobodit od pohybových stereotypů, které jsme nasbírali v průběhu života. Přiblížíme si, jak v záklonech a předklonech zapojit celé tělo a tím páteři odlehčit a zbytečně ji v pozicích nepřetěžovat. Naučíme se dopřát páteři prostor a tím jej dopřát i sami sobě v každodenním životě.
Workshop je vhodný pro prevenci a řešení chronických bolestí zad, přetváří nevhodné pohybové stereotypy, které k bolesti zad vedou, je vhodnou prevencí proti vyhřeznutí meziobratlových plotének, poskytuje pevný základ pro bezpečné provedení jógových ásán (pozic) a je účinnou prevencí před zraněními, která mohou nastat v důsledku nesprávného provádění jógových pozic. 


 Kontraindikace: Akutní bolesti zad, pooperační stavy, těhotenství, aktuální bakteriální či virová infekce, těhotenství, šestinedělí, panická ataka, schizofrenie, mentální poruchy, extrémní hypo/hypertenze, hraniční poruchy, epilepsie. 


Program: 

- Jógová praxe. 

- Předklony. Záklony. Rotace (Teorie) 

- Páteř. Rovina fyzická, energetická, emocionální, spirituální, mentální. Teorie. 

- Předklony. Záklony. Rotace (Praxe) 


 Lektorka: Petra Plutnarová 

Petra se věnuje jógové terapii, vinjása józe, hatha józe, jin józe, meditaci a vede specializované workshopy v oblasti pánevního dna, zdravé páteře, prevence a terapie stresu a traumatu, meditace, práce s tekutinovým tělem a zvukem, obrácených pozicem a další. Za jógou jezdí po světě, studovala v ášramech v Indii, na Bali i na Srí Lance. Je i terapeutkou reiki. Je vášnivou tanečnicí a cestovatelkou. Více na www.yoguimuse.com.

Using Format