WORKSHOP: JAK ZAČÍT SE MEDITACÍ (MEDITACE I)

Jóga již před tisíci lety znala pozitivní účinky meditace na náš organismus, teprve nedávno však vědci změřili, jakým způsobem pravidelná meditace mění náš mozek a posléze i naše chování. Když se změní náš přístup k situacím a naše chování, změní se náš život. Z našeho života se už vytratilo i obyčejné lelkování nebo pohled do prázdna. Tyto okamžiky nicnedělání jsou zásadním momentem pro náš organismus, aby uměl vstřebat a přerovnat získané informace. Informacemi jsme dnes zahlceni, a tak nedělat nic tím správným způsobem je zásadním krokem na cestě k našemu zdraví. Původním záměrem meditace je však přivést nás skrze našich 5 tělesných obalů k tomu poslednímu úplně uvnitř – obalu blaženosti (ánandamajakóša). Je to místo bez GPS souřadnic, naše jádro, kde se cítíme šťastní, spokojení, naplnění a nic nám nechybí. A také tam můžeme zaslechnout náš vnitřní hlas. Tam někde uvnitř vzadu už dávno víme, co je pro nás dobré. 

Meditace a mantrajóga jsou dva různé způsoby, jak na chvíli zastavit své myšlenky, vandrování z minulosti do budoucnosti, nejrychlejší cesta k našemu srdci a oddání se vyššímu vedení. Jsou také způsobem, jak se nenechat ovládat vnějšími okolnostmi, jak zvýšit svou energii, soustředění, nastartovat samoléčivé schopnosti organismu, a budovat postoj pozorovatele, který nám pomáhá řešit každodenní situace. Mantrajóga je nejspolehlivějším způsobem, jak otevřít naše srdce a podpořit důvěru v život. Pravidelná meditační praxe a zpěv/recitace manter mají moc vám od základu změnit život. 

Budeme se zabývat tím, k čemu je nám meditace dobrá, jak s meditací prakticky začít.
Vše bude vysvětleno a účastníci budou provedeni základní meditací vsedě a meditací v chůzi. V druhé části se dozvíme, co je to mantra, jaký je význam mantry OM a jejích slabik, jaké mají jednotlivé slabiky a různé způsoby recitace mantry OM účinky na náš organismus.
Ukážeme si, jak při recitaci manter používat málu (recitační korále), jak zahájit svou praxi s málou, co je to záměr, proč se mála nejčastěji recituje 108x a jak s málou pracovat. Vysvětlíme si význam a intonaci některých nejčastějších a nejsilnějších manter.
Čeká nás 108x OM. 


 Kontraindikace: Aktuální bakteriální či virová infekce, panická ataka, schizofrenie, mentální poruchy, hraniční poruchy, epilepsie. 

 Program: 

 - Jógová praxe (rozcvičení) 

- Teorie osmistupňové ashtanga jógy. Meditace v systému jógy.

- Meditace v sedu 

- Meditace v chůzi 

- Mantra a mantrajóga. Jak s mantrou pracovat. Mantra Om. Teorie. 

- Mantra. Praxe. 


 Lektorka: Petra Plutnarová Petra se věnuje jógové terapii, vinjása józe, jin józe, meditaci, somatické práci s tělem a traumatem, a vede specializované workshopy v oblasti práce se stresem a traumatem, pánevního dna, zdravé páteře, obrácených pozic, meditace a další. Za jógou jezdí po světě, studovala v ášramech v Indii, na Bali i na Srí Lance. Je i terapeutkou reiki. Je vášnivou tanečnicí a cestovatelkou. Více o ní se dočtete na www.yoguimuse.com.

Using Format